Neautentificat.

#1 2006-09-12 16:02:15

Sorana
Junior
Inregistrat: 2006-08-08

Pampers peste noapte ....

Noi de-abia de vreo saptamana ne straduim sa renuntam la pampersul de noapte. Am avut incercari ce max. 2 saptamani, de vreo 4 ori in ultimul an si nu am reusit (adica facea pe ea in fiecare noapte). Acum sper sa fie ok .... am trecut cateva nopti fara accidente ...
E destul de greu pt. ca ea doarme singura si camera eidestul de departe de a noastra. S-a intamplat sa vina noaptea "mami, nu-mi gasesc chilotei lol" - adica facuse pe ea pe hol si isi scosese chiloteii uzi ...
Are olita la ea in camera dar probabil e foarte adomita (seamana cu mine roll) si nu prea nimereste sa isi dea pantalonii si chiloteii jos si sa se aseze pe olita ...
Voi ati avut asemenea problema?

Sorana si Monica (4 ani)

#2 2006-09-12 18:58:49

ADINA
Membru nou
Inregistrat: 2006-08-31

Re: Pampers peste noapte ....

nu-ti fa probleme draga Sorana ,se mai intampla,hai sa-ti spun ceva :eu am primit bataie de la parintii mei pt ca udam patul,chiar foarte rau ,mai ales ca aveam 7 ani( ei nu s-au gandit ca poate se intampla ceva cu mine,eu de fapt aveam o raceala puternica netratata,si evident am ajuns la spital in final),si de aceea am jurat ca niciodata nu am sa-mi cert sau doamne fereste sa-mi bat copilul pt asa ceva!!!!!Baiatul meu are 3 anisori dar noaptea mai are pampers si mai face pe el cand bea multe lichide si viseaza urat,dar eu fac in felul urmator: inainte de culcare il mai pun odata pe olita,ii pun pampersul si ii spun sa nu faca pisi in pampers ca nu mai avem altul si ca eu il pun ca sa nu-i fie frig...(evident glumesc)eu doar incerc sa deviez rostul pampersului, si pe la 4 noaptea ma scol si-l pun pe olita , deja m-am obisnuit si asa dorm iepureste de cand l-am nascut,si toata treaba-i rezolvata.Ai rabdare sa mai creasca, aici in Spania copii au pampers si la 7 ani si chiar suzeta si evident merg cu caruciorul ,ceea ce-i f normal pt ei,dar nu si pt noi.Sper sa-ti fiu de folos de ceva daca nu scuza-ma ,si sanatate la toti

#3 2006-09-13 15:01:09

laura
Membru nou
Inregistrat: 2006-09-07

Draga Sorana, nu e usor sa scapam de pampers, dar trebuie perseverenta si sigur o sa reusesti. Noi am scapat de el de aproape 1 an. La inceput o asezam pe olita inainte de culcare, dupa care pe la ora 23 o asezam iar si spre dimineata pe la 5 iar. Dupa o saptamana a ajuns obisnuinta si la ea sa se scoale singura si sa stea pe olita.Cred ca si in Ro se gasesc cearsafuri care nu lasa sa treaca pisu pe saltea. Noi le-am folosit cu succes si acum numai cand le vede imi spune ca nu are nevoie. Daca seara dupa ora 19 bea lichide (in afara de lapte) atunci se poate sa se scape pe ea. Dar nu o cert pentru asta.
Asa cum a spus si Adina, am vazut si la noi copii care au pampers si la 5-6 ani, si parintilor li se pare normal, dar din cauza scutecelor apar mai tarziu bolile de rinichi.
Un sfat: scap-o noaptea de chilotei, pune-i numai pijamaua, ajunge mai repede la olita si nici nu o deranjeaza la burtica

#4 2006-09-13 20:53:56

Sorana
Junior
Inregistrat: 2006-08-08

multumesc pentru raspunsuri, sunt chiar folositoare.
Nu sunt "disperata", doar ca mi se pare destul de maricica .... Azi-noapte am dormit cu chilotei si nu am udat patul wink
Oricum nu o cert, nu as vrea sa se sperie ...
Poate de data asta reusim ...

Sorana si Monica (4 ani)

Antet forum